W jaki sposób kreować własnych bohaterów książek i opowiadań?

Pisanie książek i opowiadań to duże wyzwanie, ale i ciekawa przygoda. Żeby pisać dobrze i ciekawie, trzeba ciągle doskonalić swój warsztat pisarski i trzeba dbać o swoją sprawność językową. O tym, jak niełatwo jest pisać zazwyczaj przekonujemy się już w momencie, kiedy siadamy do pierwszych szkiców i pomimo początkowych pomysłów- mamy pustkę w głowie, nie wiemy od czego zacząć i jak pokierować fabułą. Tymczasem, zarówno w tworzonych książkach jak i opowiadaniach, zawsze kluczowe jest kreowanie występujących w nich bohaterów. Dobrze stworzone postacie są interesujące i sprawiają, że czytelnik jest mocno zaangażowany w powieść. Tylko jak tworzyć bohaterów opowiadań, którzy faktycznie będą tak interesujący?

Każdy bohater musi się czymś wyróżniać

Aby coś faktycznie mogło być interesujące- musi być „jakieś”. Dlatego dobrym pomysłem jest, aby przysiąść i na chwilę pochylić się nad wymyśleniem cech charakterystycznych kluczowych postaci. Analizując filmy oraz dotychczas przeczytane książki za pewne szybko dojdziemy do wniosku, że ich bohaterowie zawsze dają się jednoznacznie określić kilkoma prostymi cechami, np. odważny, dobry i silny w odniesieniu do rycerza albo też piękna, niewinna i delikatna w odniesieniu do księżniczki. Dobrze też jest pomyśleć o cechach specyficznych każdej takiej postaci. Może to być coś bardzo niestandardowego, co sprawi, że postać będzie wręcz intrygująca. Może zamiłowanie do starych filmów, pasja gotowania i przyrządzania posiłków, dzierganie czy strzelanie z łuku. Zazwyczaj lubimy tych bohaterów, którzy odznaczają się czymś ciekawym, czymś co zapada w pamięć. Reszta to szara masa spośród której trudno wyłowić coś porywającego.

Postać musi być spójna

Z tego właśnie względu najlepiej robić sobie notatki odnośnie tego, co już o danej postaci wymyśliliśmy, gdyż tego musimy się trzymać w całym utworze literackim. Czytelnicy zawsze wychwytują tego typu błędy niespójności, co potem negatywnie wpływa na odbiór całej książki. Spójność powinna zostać zachowana nie tylko jeśli chodzi o przytaczane na temat danej postaci cechy charakteru czy przymioty, ale też istotna jest konsekwencja w sposobie zachowywania się postaci. Jeśli nasz bohater jest osobą dobrą, ale wstydliwą i wycofaną, błędem logicznym będzie opisywanie sytuacji, w których chlubi się on polowaniem czy też okrucieństwem.

Pamiętajmy, że każda postać powinna mieć imię dopasowane do swojego charakteru. Także i w tym przypadku ta spójność w obrębie wszystkich cech charakterystycznych postaci jest bardzo ważna. Dodatkowo, mylnie możemy sądzić, że kreując dany świat wszyscy czytelnicy zawsze będą się skupiać na występującej w nim postaci pierwszoplanowej. Każdy z nas jest inny, dlatego też inne wątki mogą okazać się dla nas interesujące. Tym samym konieczna jest dobra praca koncepcyjna nie tylko nad główną postacią, ale i nad wszystkimi pobocznymi. Najlepiej rozpisywać ich przymioty i cechy charakterystyczne tak samo, jak w przypadku głównej postaci.

W jaki sposób kreować własnych bohaterów książek i opowiadań?
Przewiń do góry