Pisanie tekstów- jak robić to dobrze?

Nie każdy będzie dobrze czuł się w pracy, która wymaga pisania tekstów i redagowania różnych treści. Dlatego też nie każdy podejmuje się pisania esejów, opowiadań czy nawet książek. Za pewne nieraz słyszeliśmy o tym, że wiele osób siadając nad kartką papieru lub przed komputerem ma pustkę w głowie. Jeszcze inni mają problem z wyrażeniem tych myśli, które wcześniej przyszły im do głowy jako genialny pomysł i koncept wart zrealizowania. Pisanie wymaga dobrej znajomości zasad ortografii i gramatyki, a także pewnej sprawności językowej. Wymaga też cierpliwości, gdyż za pewne nie uda się nam całej książki napisać w jeden dzień. Jak efektywnie pisać teksty, aby charakteryzowały się one wysoką jakością i aby pisanie faktycznie sprawiało nam przyjemność?

Do pisania trzeba się przygotować i nie wolno tego bagatelizować

Nie można pisać na siłę ani też na bardzo dużym zmęczeniu, kiedy to nasz mózg nie do końca funkcjonuje na najwyższych obrotach. Jeśli czujemy zmęczenie lub też znużenie, jeśli tylko mamy taką możliwość- lepiej odpuścić i poczekać, aż poczujemy się lepiej i kiedy będziemy umieli się skupić. Podczas pracy warto zrezygnować z jakichkolwiek rozpraszaczy, gdyż one zawsze obniżają naszą koncentrację i efektywność. W końcu, najlepiej zacząć pisanie od odpowiedniego zorganizowania sobie pracy, przygotowania struktury tekstu i planu koncepcyjnego związanego z jego zawartością. Pamiętajmy, aby język tekstu w odpowiedni sposób dostosować do naszego odbiorcy.

Dobre teksty wymagają określonej wiedzy

Do większości dobrych tekstów trzeba się przygotować pod kątem merytorycznym. Trzeba wykorzystać tę wiedzę, którą już posiadamy lub też trzeba ją w pewien sposób pogłębić. Bardzo pomocnym źródłem ogólnych informacji jest oczywiście internet. Jednakże w wielu przypadkach źródło to może okazać się niewystarczające i zaistnieje konieczność zapoznania się z różnymi pozycjami książkowymi, czasopismami, publikacjami akademickimi. Wszystko to pochłania bardzo wiele czasu i energii, ale dzięki temu redagowane przez nas teksty mogą być znacznie ciekawsze. Mogą też wyposażać czytelnika w wartościową i bardzo przydatną wiedzę, co ten z pewnością doceni. Pytanie, czy łatwo jest pisać mądrze, ale tak, aby nie zanudzać czytelnika? Dawać mu wiedzę, ale w atrakcyjny i przystępny sposób?

W niektórych tekstach spore znaczenie ma też forma

Forma, układ tekstu, atrakcyjne nagłówki oraz akapity, które nie są zbyt długie. Wszystko to być może nie ma aż tak dużego znaczenia w książce, ale w artykule czy krótkiej publikacji- jak najbardziej. Chodzi bowiem o to, aby zainteresować i zaciekawić odbiorcę tak, aby chciał on zaznajomić się z całym tekstem. W sytuacji, kiedy rozmaitych treści jest w sieci tak wiele, czasem trzeba się wysilić na kreatywność pod względem formy, aby tekst był odpowiednio podany odbiorcy. Oczywiście, nie oznacza to, że automatycznie nie musi on być merytoryczny, gdyż jak najbardziej nie można odpuszczać poziomu zawieranej w nim wiedzy. Jednakże chwytliwe nagłówki jedynie dodadzą artykułowi atrakcyjności, co na pewno zostanie zauważone i docenione przez odbiorców.

Pisanie tekstów- jak robić to dobrze?
Przewiń do góry