Czas na własną książkę- skąd czerpać pomysły i inspiracje?

Rozmaitych książek w bibliotekach oraz księgarniach nie brakuje. Wprost ciężko jest zdecydować się na tylko jedną książkę widząc taki ich ogrom. Fakt ten może sprawiać, że będzie się nam wydawało, że wszystko zostało już napisane i nie ma już miejsca na żadną dodatkową powieść. A jednak, pisanie książek odnosi się bezpośrednio do wyobraźni oraz kreatywności, a więc do czegoś, co jest nieskończone i to my sami stawiamy sobie granicę tego, co w takiej książce może się znaleźć. Kiedy mamy pomysł- słowa same spływają na kartkę papieru, a prace nad książką idą naprawdę szybko i sprawnie. Każdy pisarz ma jednak momenty, kiedy nagle się zatrzymuje i nie do końca wie, w jakim kierunku pójść, aby ruszyć z miejsca. Tymczasem, inspiracja do napisania książki może być bardzo różnorodna. Trzeba tylko nauczyć się jej szukać wokół siebie, nawet w tych najprostszych czynnościach.

Inspiracje płynące z życia codziennego

Najprostszym przykładem literatury, która wykorzystuje życie codzienne jest literatura faktu. Reportaże, wywiady, książki oparte o prawdziwe wydarzenia- tutaj pisarz nie ma aż tak dużego pola manewru jeśli chodzi o kreatywność czy wyobraźnię- musi wykorzystać cały swój warsztat pisarski do opowiedzenia czegoś, co już się wydarzyło. Wbrew pozorom, pisanie takiej książki również nie jest łatwe. Można jednak mieć wewnętrzną motywację do tego, aby chcieć opisać dany problem społeczny, sytuację, losy innych ludzi. Jak więc widać, życie codzienne może bardzo mocno inspirować do tworzenia literatury. Nie zawsze trzeba jednak ograniczać się do suchych faktów- życie codzienne wraz ze sporą dawką wyobraźni może oznaczać połączenie idealne. Książka może być więc efektem naszych własnych przeżyć, przemyśleń i wszystkiego tego, co nas spotyka. Prosta, codzienna czynność może być furtką do świata magii, może stanowić punkt wyjściowy dla dalszych przygód. Wystarczy tylko zadać sobie pytanie, co by się zdarzyło, gdyby… Im więcej w książce sprawdzonych informacji, faktów, czegoś co znamy, tym książka staje się bardziej wiarygodna i po prostu „życiowa”. Stanowi to jej potencjał i ogromną wartość dodaną.

Inspiracji warto poszukać wokół siebie

Jeśli nasze życie codzienne nie stanowi dla nas sensownej inspiracji, możemy jej poszukać w życiu innych ludzi. Do tego celu idealna jest rozmaita prasa, filmy, seriale, a nawet inne opowiadania czy książki, które mogą stać się dla nas pewnym punktem wyjścia. Przydatna jest też specjalistyczna literatura z jakiejś dziedziny, szczególnie jeśli piszemy książkę mocno osadzoną w jakiejś konkretnej tematyce- kulturze danego kraju, świecie medycznym itd. Wówczas oparcie się o specjalistyczną wiedzę jest niemalże konieczne do tego, aby książka była rzetelna, wiarygodna i dobrze napisana. Nie zawsze wszystkie potrzebne nam informacje znajdziemy we własnej głowie, a poprzez literaturę popularnonaukową dodatkowo poszerzamy horyzonty i możemy się dzielić zdobytą wiedzą. Takie książki są wyjątkowo interesujące dla odbiorców.

Czas na własną książkę- skąd czerpać pomysły i inspiracje?
Przewiń do góry